Ціни на овочі, м’ясо та молочні продукти: березневі зміни

У Мінагрополітики не бачать передумов для подорожчання продовольства

Тенденція до зростання цін на продовольчі товари в Україні триває у березні 2025 року, свідчать результати моніторингу асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

Про це розповідає AgroWeek

Фахівці зазначають, що основні причини коливань цін на продукти обумовлені змінами в попиті та пропозиції, а також сезонними факторами, що впливають на ринок.

«Найбільше зростання цін зафіксовано в категорії овочів. Лідером серед подорожчання стали томати (+39% за місяць), що пов’язано з низькими обсягами власного виробництва та переважним імпортом із Туреччини, який останнім часом трохи скоротився. Також суттєво подорожчала морква, яка додала 30% у роздрібній ціні за місяць. Її вартість зросла через високий рівень імпортної залежності та сезонний дефіцит вітчизняної продукції», — уточнили в асоціації.

Серед товарів, які значно подорожчали у березні, варто відзначити курятину. Ціна курячої тушки зросла на 10%, філе — на 7%, стегно — на 5%. Таке підвищення пов’язане зі стабільно високими витратами на корми, вартість яких має поступово стабілізуватися. Водночас свинина демонструє помірне зростання (1-2%), а яловичина подорожчала на 4%.

Ціни на яйця також зросли на 10% за місяць, досягнувши середньої ціни 73,1 грн за десяток, що майже зрівнялося з ціною 2023 року в аналогічний період. Основними факторами впливу є вартість кормів і погодні умови, зазначили в УКАБ.

Згідно з даними аналітиків, молочні продукти продовжують дорожчати, хоча темпи зростання дещо сповільнилися. Найбільше підвищилися ціни на молоко (+11%), сир голландський (+7%) та вершки (+5%). Основними причинами цього зростання є сезонні фактори, підкріплені коливанням температурних і кліматичних умов. Проте очікується, що збільшення надоїв молока має змінити цінову ситуацію на ринку з настанням тепла (орієнтовно кінець квітня).

Ціни на бакалійні товари залишаються відносно стабільними, за винятком соняшникової олії, яка подорожчала на 4% за місяць через зростання цін на насіння соняшнику, констатують експерти.

Єдиним продуктом, що помітно подешевшав, стало пшеничне борошно, яке втратило 16% у вартості за місяць. Це пояснюється передсвятковими акціями в супермаркетах та маркетинговими стратегіями мереж для збільшення обсягів продажів напередодні великодніх свят, підсумували в УКАБ.