У травні 2025 року ціни на молоко-сировину в Україні демонструють незначні коливання, зберігаючи відносну стабільність у порівнянні з попереднім місяцем. Середньозважений показник вартості трьох основних ґатунків молока станом на 5 травня становив 15,97 грн/кг (без ПДВ), що лише на 3 копійки менше, ніж у квітні.
Про це розповідає AgroWeek
Деталі цінової динаміки за ґатунками
За даними експерта Асоціації виробників молока Георгія Кухалейшвілі, закупівельна ціна молока екстраґатунку знизилася на 3 копійки порівняно з початком квітня та становить 16,12 грн/кг. У різних господарствах цей показник коливався від 15,5 до 16,5 грн/кг.
Молоко вищого ґатунку на 23 квітня коштувало в середньому 15,93 грн/кг, що на 2 копійки менше у порівнянні з минулим місяцем. В межах господарств ціна змінювалася від 15,3 до 16,2 грн/кг.
Перший ґатунок зберіг попередній рівень ціни з першої половини квітня — 15,6 грн/кг, з мінімальними та максимальними показниками в межах 15-15,8 грн/кг відповідно.
Ситуація на ринку та вплив зовнішніх факторів
На початку травня на внутрішньому ринку дефіциту молока-сировини не спостерігалося — пропозиція залишалася високою, а попит на готову молочну продукцію був низьким. На тлі зростання експорту обсяг запасів біржових товарів на складах скоротився, що позитивно вплинуло на стабілізацію цін на молоко-сировину. Водночас покращилася рентабельність виробництва молочних продуктів з використанням сировини вищого ґатунку.
«Зростання закупівельних цін може стримувати скасування в червні Єврокомісією автономних торговельних заходів (АТЗ) для молока й молочної продукції з України. Із 2022 року вони дозволяли вітчизняним переробним підприємствам постачати продукцію до Європи без квот і мит».
Асоціація виробників молока спільно зі Спілкою молочних підприємств України звернулися до Європейської комісії з проханням продовжити дію автономних торговельних заходів для української молочної продукції після 5 червня 2025 року. Це рішення вважається ключовим для підтримки галузі в умовах складної економічної ситуації та для подальшої інтеграції у європейський ринок.
За підсумками першого кварталу, промисловий сектор забезпечив 54% загального обсягу виробництва молока в Україні.