Введення нової квоти на імпорт кукурудзи урядом Туреччини стало причиною спекулятивного підвищення цін на кукурудзу в українських портах, які досягли найвищого рівня у сезоні — 230 $/т.
Про це розповідає AgroWeek
Експортні ціни на кукурудзу в чорноморських портах України з понеділка зросли на 5-8 $/т, досягнувши діапазону 227-230 $/т, або 10600-10800 грн/т. Крім того, у невеликих трейдерів ціни можуть бути на 1-3 $/т вищими, ніж у великих міжнародних компаній.
Аналіз ринку та прогнози
Аналітики зазначають:
«Трейдери розуміють, що додатковий 1 млн т кукурудзи для Туреччини не обов’язково буде поставлений з України, оскільки російські та турецькі компанії вже зберігають на митних складах у Туреччині певні обсяги кукурудзи та пшениці в очікуванні зниження мит, про яке вже давно говорять».
Станом на 17 березня 2024/25 маркетингового року Україна експортувала 15,84 млн т кукурудзи, що на 17,6 млн т за аналогічний період минулого року. Прогнозований експорт складає 22 млн т, проте темпи зниження експорту поступово зменшуються, оскільки українська кукурудза залишається найдорожчою серед основних постачальників.
Фахівці вважають, що не варто очікувати подальшого зростання цін на кукурудзу в Україні, допоки вони суттєво перевищують котирування на світових біржах. Червневі ф’ючерси на кукурудзу на біржі в Парижі зросли на 1,3% до 216,75 євро/т, або 236,5 $/т, але за місяць втратили 2,9% через збільшення постачань американської та бразильської кукурудзи.
Перспективи експорту та імпорту
Травневі ф’ючерси на кукурудзу на біржі CBOT у Чикаго 19 березня зросли на 0,6% до 181,9 $/т, зниження за місяць становить 10,8%. Потенціал експорту до кінця сезону оцінюється у 32 млн т.
З квітня на світовий ринок вийде новий врожай кукурудзи з Аргентини, де планується експорт 36 млн т, в тому числі активізація поставок до Європи. Прогнози також вказують на те, що ЄС у 2024/25 маркетинговому році імпортує 19,5 млн т кукурудзи, з яких на 2 березня вже придбано 13,8 млн т, що на 8% перевищує торішні темпи. До кінця сезону ЄС має придбати ще 5,7 млн т кукурудзи, яка може бути поставлена з України, Аргентини, Канади чи США.
Експерти підкреслюють, що «з огляду на сприятливі погодні умови для посівів кукурудзи в Бразилії та низькі біржові ціни на кукурудзу, українським фермерам слід активізувати продажі кукурудзи за високими цінами». Вони наводять приклад ситуації з ріпаком, ціни на який впали в другій половині сезону через невизначеність із митами та перебоями в постачанні.