Світові ціни на сою різко знижуються через рекордні врожаї в Бразилії та Аргентині

Ціни на сою впали на 500-700 грн/т

Світовий ринок сої переживає суттєве зниження цін на тлі рекордного врожаю цієї культури у Бразилії та Аргентині. У 2025 році аграрії Бразилії зібрали 170 млн тонн сої, що значно перевищує минулорічний результат у 155 млн тонн. В Аргентині обсяг збирання залишився на рівні минулого року — 49 млн тонн. Таке зростання пропозиції сої, а також соєвої олії та шроту, призвело до значного падіння цін у Китаї та Україні.

Про це розповідає AgroWeek

Зміни на ринку Китаю та України

У Китаї, де суттєво збільшилися поставки з Бразилії, у травні ціни на соєвий шріт знизилися на 14%. Українські переробні компанії протягом останнього тижня були змушені знизити закупівельні ціни на сою з ГМО на 500–700 грн/т. Наразі ціна на сою з доставкою на завод становить 17 000–17 200 грн/т. Експортні ціни попиту у портах знизилися до 17 900–18 000 грн/т (382–384 $/т). Однак кількість трейдерів, які активно закуповують сою, скорочується.

Схожа ситуація спостерігається і з соєю без ГМО: експортні ціни попиту впали до 425–430 $/т або 20 000–20 400 грн/т із доставкою в порт. При цьому зменшується кількість компаній, які ведуть закупівлю, через складнощі із реалізацією продукції на світових ринках.

Тенденції на світових біржах та фактори впливу

На Чиказькій біржі липневі ф’ючерси на сою за тиждень знизилися на 2,1% — до 382 $/т (мінус 0,5% за місяць), листопадові ф’ючерси впали до 375 $/т. Ф’ючерси на соєву олію з поставкою в липні зменшилися на 5,8%, до 1 030 $/т (мінус 4% за місяць). Основними причинами такого тиску на ціни стали невизначеність у торговельних відносинах між США та Китаєм, а також рішення адміністрації Трампа щодо обсягів виробництва біопалива у США з 2026 року.

“Збільшення попиту всередині країни є основним пріоритетом для виробників, промислових груп та трейдерів, оскільки наразі експортні продажі сої нового врожаю на 79% поступаються середньому 5-річному показнику, що збільшує проблеми в аграрній галузі”.

Влада США розробляє мандат на обов’язкове змішування біопального зі звичайним пальним з 2026 року. Окремі представники нафтової промисловості виступають проти високого мандату, який міг би посилити попит на сільськогосподарську продукцію, що постраждала від запроваджених мит на китайські товари. За інформацією USDA, Китай наразі не здійснював закупівель кукурудзи, сої або пшениці нового врожаю зі США.

Збільшення поставок сої на світові ринки суттєво вплинуло на індекс цін на зерно — він знизився більш ніж на 40% від пікового рівня 2022 року. Додатково, у США поголів’я великої рогатої худоби скоротилося до найнижчих показників із 1950-х років, що також сприяє зниженню попиту на зерно для кормових цілей.

Великі аграрні компанії, зокрема ADM, Bunge Global, Cargill Inc, а також торгові об’єднання, такі як Clean Fuels Alliance America, закликають Агентство з охорони навколишнього середовища встановити з 2026 року норматив RVO для біодизеля не нижче 5,25 млрд галонів, що на 60% вище показника 2025 року.

За даними на 1 червня, у США соєю засіяно 84% запланованих площ (при середньому п’ятирічному показнику 80%). Сприятливі погодні умови сприяють розвитку посівів, що створює додатковий тиск на зниження цін.