Світові ціни на продовольство зросли: ФАО повідомляє про нові тренди

Топ-10 країн-імпортерів агропродукції для України у 2024 році

У лютому 2024 року спостерігалося зростання базових світових цін на продовольчі товари, що стало наслідком підвищення цін на цукор, молочні продукти та рослинну олію.

Про це розповідає AgroWeek

Згідно з інформацією Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), індекс продовольчих цін у лютому зріс до 127,1 пункта, що на 1,6% більше, ніж у січні, і на 8,2% перевищує показники лютого 2023 року.

Причини зростання цін на продовольство

Основним чинником, що вплинув на підвищення цін, став індекс цін на цукор, який зріс на 6,6% у порівнянні з попереднім місяцем, досягнувши 118,5 пункта. Цей сплеск зумовлений занепокоєнням щодо можливого скорочення глобальних постачань у сезоні 2024/25, особливо через зниження виробництва в Індії та несприятливі погодні умови, які негативно вплинули на посіви в Бразилії.

Індекс цін на молочні продукти також зріс на 4% до 148,7 пункта внаслідок підвищення цін на практично всі головні молочні продукти, зокрема сир та сухе незбиране молоко. Високий імпортний попит перевищував виробництво в ключових регіонах-експортерах.

Динаміка цін на інші продовольчі товари

Середній індекс цін на рослинну олію в лютому досяг 156 пунктів, що на 2% більше, ніж у січні і на 29,1% перевищує показники минулого року. Цей ріст знову пов’язаний із підвищенням цін на пальмову, соєву та соняшникову олії, що стало наслідком сезонних обмежень пропозиції в Південно-Східній Азії та високого попиту з боку сектора біодизеля.

Ціни на зернові також показали позитивну динаміку, зрісши на 0,7% до 112,6 пункта. Зокрема, ціни на пшеницю підвищилися через скорочення постачань з рф та занепокоєння з приводу стану посівів у Східній Європі та Північній Америці. У той же час світові ціни на кукурудзу продовжували зростати, що пов’язано із скороченням постачань з Бразилії та високим експортним попитом з боку США. Тим часом, світові ціни на рис у лютому знизилися на 6,8% через великі експортні пропозиції та слабкий імпортний попит.

Щодо м’яса, то індекс цін на м’ясо ФАО залишився стабільним на рівні 118 пунктів, незважаючи на незначне зниження на 0,1% у порівнянні з січнем. Це сталося через велику пропозицію м’яса птиці та свиней, хоча ціни на овечину та яловичину залишилися стабільними завдяки високому глобальному імпортному попиту.

“Сплеск цін на продовольство викликаний низкою чинників, які вказують на нестабільність у глобальних постачаннях,” – зазначили у ФАО.