Ціни на харчові продукти в Сполучених Штатах продовжують зростати, незважаючи на обіцянки Дональда Трампа зупинити цей процес. Наприклад, від моменту його обрання президентом подорожчав навіть популярний гамбургер Big Mac, вартість якого сягнула $5,99, що свідчить про інфляцію на рівні 3,5%.
Про це розповідає AgroWeek
Згідно з даними Бюро статистики США, у січні 2025 року індекс цін на продукти зріс на 0,4%. Найбільше зросли ціни на м’ясо, птицю, рибу і яйця, зокрема яйця подорожчали на 15,2% — це найбільше зростання з червня 2015 року.
Причини зростання цін на основні продукти
Серед причин зростання цін на каву на 53% можна виділити погіршення врожаїв у провідних країнах-виробниках, таких як Бразилія і В’єтнам. Зокрема, вниження виробництва робусти у В’єтнамі зменшило пропозицію на світовому ринку, що вплинуло на зростання цін. США, будучи найбільшим імпортером кави, активізують попит, що позначається на цінах і в Україні.
Також варто зазначити, що зростання вартості цукру на 48% пов’язане з посухами в Індії і інших країнах, які вирощують цукрову тростину. Це призвело до скорочення виробництва та зростання продажів цукру з буряка. Україна, завдяки проблемам у конкурентів, змогла експортувати рекордні обсяги цукру в 2024 році, незважаючи на обмеження на ринках ЄС.
Вплив на світовий ринок та Україну
Збільшення цін на вершкове масло в США на 35% стало наслідком підвищеного попиту на світових ринках. Українські компанії, такі як «Терра Фуд» і «Комо», постачають масло та сири до Штатів, хоча основний експорт зорієнтований на ринки ЄС і МЕНА. Зважаючи на інфляційні процеси, експорт масла до США може стати ще вигіднішим.
Що стосується овочів і фруктів, то їх ціни зросли менш суттєво: помідори на 6%, банани на 4%. Проте, в умовах імпортних тарифів та зменшення робочої сили, ціни можуть знову підвищитися. Це може призвести до здорожчання як імпортних, так і місцевих продуктів, що створює ризики для українського ринку в умовах зростання світових цін.