Рекордний експорт української соєвої олії у 2024/25 маркетинговому році

У сезоні 2024/25 переробка сої може оновити історичний рекорд

У першій половині 2024/25 маркетингового року Україна досягла рекордного експорту соєвої олії, збільшивши його на 52% у порівнянні з аналогічним періодом минулого сезону. Обсяг поставок сягнув 245,4 тисячі тонн.

Про це розповідає AgroWeek

Згідно з даними аналітичної компанії GrainTrade, у лютому експорт соєвої олії зріс на 38% порівняно з січнем, досягнувши 59,1 тисячі тонн.

«Основним покупцем вітчизняної соєвої олії залишається Польща, яка збільшила закупівлі майже на 25%, хоча її частка у загальному експорті цієї продукції з України зменшилася з 73% до 61%»

, – зазначили аналітики.

Серед нових учасників ринку активно закупівлі розпочала Індія, котра у першій половині 2024/25 маркетингового року імпортувала 25 тисяч тонн соєвої олії, що є значним зростанням у порівнянні зі 216 тисячами тонн за аналогічний період 2023/24 року. У лютому постачання до Індії зросло на 77% порівняно з січнем, досягнувши 11 тисяч тонн, що стало найвищим показником з березня 2020 року.

На даний момент ціна на соєву олію коливається в межах 920-950 доларів США за тонну FCA на заводі, і попит на неї поступово зростає. Зміцнення курсу євро відносно долара підвищує інтерес з боку країн ЄС, хоча трейдери також постачають олію до інших регіонів.

Проте, світові ціни на соєву олію демонструють тенденцію до зниження через прогнози високого урожаю в Південній Америці та торгові конфлікти США з Мексикою, Канадою та Китаєм. Травневі ф’ючерси на соєву олію на біржі в Чикаго за місяць впали на 12,3%, складавши 916 доларів США за тонну, що є зниженням на 15% у річному вимірі. Це сталося після введення Китаєм мит на американську сою та соєву олію у відповідь на дії США.

Крім того, запроваджені Китаєм 100% мита на канадську канолу та олію з неї сприяли падінню котирувань на ріпак та олію, що посилило тиск на ринок соєвої олії. Травневі ф’ючерси на канолу на біржі у Вінніпезі також знизилися на 12,4%, до 574 канадських доларів за тонну, або 398 доларів США, що є зниженням на 16,7% за місяць.

Водночас, у Бразилії 60% площ під сою вже зібрано, при цьому планується загальний обсяг збору на рівні 170 мільйонів тонн, що значно перевищує минулорічний показник у 154 мільйони тонн. В Аргентині активно проходять збори соняшнику та настає час для збору сої, урожай якої оцінюється у 49 мільйонів тонн (порівняно з 50 мільйонами тонн торік). Тому в найближчі місяці очікується різке збільшення пропозиції сої та соєвої олії на ринку, що, ймовірно, призведе до зниження цін.