Рекордна переробка української сої: нові досягнення та виклики

Переробка української сої відбувається рекордними темпами

В Україні продовжує зростати внутрішня переробка соєвих бобів, що демонструє рекордні темпи. У лютому цього року в країні було досягнуто абсолютного місячного максимуму: перероблено близько 320-330 тисяч тон сої, що на 27% більше, ніж у січні.

Про це розповідає AgroWeek

З початку вересня до лютого 2024/25 маркетингового року в Україні було перероблено близько 1,45 мільйона тон сої, що перевищує аналогічний показник минулого сезону на 57% та попередній максимум для першої половини сезону 2019/20 на 43%.

Причини зростання переробки сої

Аналітики повідомляють, що такий суттєвий приріст зумовлений, зокрема, заходженням у переробку великих заводів, які зіткнулися зі складнощами у закупівлі соняшнику. Продовження високих темпів переробки протягом кількох місяців обумовлене активним експортом соєвого шроту на тлі привабливої вартості для імпортерів.

Прогнозується, що в сезоні 2024/25 в Україні може бути перероблено до 2,2-2,3 мільйона тон сої, що становить близько 36% від загальної пропозиції даної культури. Це є збільшенням у порівнянні з 33-35% у попередні два сезони.

Перспективи та виклики на ринку сої

Незважаючи на позитивні тенденції, частка експорту сої, за підсумками маркетингового року, може знизитися до 57% проти 58-60% у попередні роки.

«Однак варто відзначити, що перспективи переробки соєвих бобів у другій половині поточного сезону виглядають трохи песимістично,»

– зазначають фахівці.

Світовий ринок очікує рекордного врожаю сої в Південній Америці, що може вплинути на зростання переробки в Аргентині та збільшення пропозиції соєвого шроту, баланс якого вже перевантажений в останні кілька сезонів.

Крім того, ймовірність посилення напруженості в торгових відносинах між США та ЄС та вже запроваджені тарифи на сектор сої з боку Китаю можуть сприяти збереженню високого попиту на українську сировину та змінити вектор розподілу даної культури на внутрішньому ринку на користь експорту.