Експорт сої з України на початок лютого склав 78 тисяч тонн, а ринок залишається стабільним. Запаси сої станом на 1 лютого оцінюються у 3,4 мільйона тонн, що значно перевищує показники попереднього сезону, які становили 2,6-2,7 мільйона тонн.
Про це розповідає AgroWeek
Це створює необхідність активізації продажів у період з лютого по квітень, оскільки в травні-червні трейдери зосередяться на зборі нового врожаю зернових і ріпаку, повідомляють аналітики сільськогосподарського кооперативу ПУСК, створеного в межах Всеукраїнської аграрної ради (ВАР).
«Соя у нас у достатній кількості, і поки хвилюватися рано. Проте ближче до весни попит може зменшитися, що вплине на ціни. Тому важливо враховувати цей фактор та планувати продажі відповідно».
Ситуація на глобальному ринку також впливає на український експорт. У Бразилії затримується збір урожаю через високу вологість сої, що призводить до значних втрат на полях. Це може змінити світові баланси та підтримати ціни на сою.
«Якщо втрати врожаю у Бразилії та Аргентині підтвердяться, це може стати додатковим фактором зростання цін. Уже зараз сезонна модель показує, що наприкінці лютого – початку березня ми можемо побачити рівень $400-405 за тонну на базисі CPT, а потенційно – навіть $410-415 за тонну».
На внутрішньому ринку України ціни на сою наразі виглядають стабільно:
- $388-393 за тонну в портах;
- 17 500-17 700 грн/т у переробників.
Головним стримуючим фактором залишається слабкий ринок соєвого шроту, через що переробники не можуть активно конкурувати з експортерами.
«Найближчими місяцями частина трейдерів може спробувати розширити маржу, особливо з травня – червня, коли основний фокус зміститься на новий врожай. Подібні ситуації ми вже спостерігали на ринку, тому важливо бути готовими до можливих коливань цін».