Перспективи вирощування високоолеїнового соняшника в Україні

Експерти назвали перспективи та особливості вирощування високоолеїнового соняшника в Україні

Останніми роками, до початку повномасштабного вторгнення, виробництво високоолеїнового соняшника в Україні поступово зростало, проте у 2022 році спостерігався різкий спад. Сьогодні можна говорити про відновлення активності в цьому сегменті, і варто розглянути, чим саме цей вид соняшника цікавий для аграріїв.

Про це розповідає AgroWeek

Кон’юнктура ринку високоолеїнового соняшника

Високоолеїновим називають соняшник, олія якого містить понад 82% олеїнової кислоти та малу кількість лінолевої кислоти, що робить її схожою на оливкову олію. Ця олія має нейтральний смак, доступну ціну та забезпечує стабільність без гідрогенізації. Переважна частина виробленої в Україні високоолеїнової (ВО) олії експортується, оскільки культури її споживання в Україні поки що не розвинулися.

До війни тенденції на ринку були дуже оптимістичними, і у 2022 році планувалося засіяти 1 млн гектарів ВО гібридами. Проте внаслідок бойових дій в традиційних регіонах вирощування площі сівби скоротилися з рекордних 730 тис. гектарів у 2021 році до 300 тис. гектарів у 2024 році.

Найбільше ВО соняшника сіють агрохолдинги, які мають довгострокові контракти на вирощування, на відміну від дрібних фермерів. Це сприяло збільшенню відсотка цільового використання ВО соняшнику для виробництва олії з 60% до 80%. Однак фермери стикаються з нестабільністю премії за ВО соняшник, яка в грудні 2024 року досягла 4000 грн/т, що іноді змушує їх продавати продукцію за ціною звичайного насіння.

Особливості вирощування високоолеїнового соняшника

Технології вирощування звичайного та ВО соняшника подібні, проте є певні нюанси. Головною вимогою є вибір локації для сівби ВО гібридів, оскільки на цій землі не повинен вирощуватися звичайний соняшник, аби уникнути перезапилення. Зазвичай потрібна просторовая ізоляція у 200-300 метрів, хоча вміст олеїнової кислоти у сучасних гібридах досягає 88-92%, що перевищує мінімальний стандарт.

Крім того, важливо уникати змішування звичайного та ВО соняшника на всіх етапах виробництва. ВО гібриди чутливі до температури ґрунту; їх не слід сіяти при температурі нижче 10 °C. Збільшення кількості азотних добрив може знизити вміст олеїнової кислоти, тому важливо зберігати баланс у живленні рослин та включати мікродобрива з бором, магнієм, сіркою та марганцем.

Системи захисту звичайного і ВО соняшника не мають суттєвих відмінностей. Водночас у сегменті ВО соняшнику зростає частка гібридів для технологій Експрес та Clearfield Plus. Десикацію варто проводити вчасно, оскільки це позитивно впливає на вміст олеїнової кислоти, особливо в умовах дощової погоди.

Фахівці прогнозують, що у 2025 році аграрії можуть віддати перевагу зерновим, а не олійним культурам. Але площі під соняшником суттєво не скоротяться, в той час як площі під соєю не матимуть рекордів, як у попередньому році. Якщо премія на час посівної збережеться, площі під ВО соняшник можуть зрости. Ринок ВО олії поки не насичений, тому попит на нього залишиться стабільним і у 2025 році.

«Проблем з реалізацією урожаю немає, навіть якщо його продавати, як звичайний, маржа залишається гарною», – зазначають аграрії.