Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів закликає уважно перевіряти як репутацію продавців, так і якість насіння, яке пропонується на ринку. Це актуально у зв’язку з перенасиченням ринку насіння різноманітними пропозиціями.
Про це розповідає AgroWeek
У повідомленні відомства зазначено, що всі партії насіння, що реалізуються, повинні супроводжуватися сертифікатом, який підтверджує сортові та посівні якості. При цьому, документ може мати копії, завірені суб’єктом господарювання, який отримав ці сертифікати.
«Сертифікати на насіння підтверджують, що насіння належить до сорту, внесеного до Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні та відповідають встановленим вимогам законодавства у сфері насінництва щодо сортових і посівних якостей», — зауважують у Держпродспоживслужбі.
Відомство також акцентує увагу на нових вимогах до маркування насіння, що передбачені наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України, виданим 2 квітня 2024 року. Зокрема, етикетування насіння змінено: на лицьовому боці тепер розміщено новий напис, який вказує на зміну назви з «Державне підприємство «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» на «Міністерство аграрної політики та продовольства України». Також додана інформація про країну походження, маркування гібридів і відмітки про генетично модифіковане насіння.
Для партій насіння овочевих культур, які ще не завершили процедуру державної реєстрації сорту, використовуватиметься нова помаранчева етикетка. Зміни торкнулися і принципу присвоєння індивідуального номера етикетки: раніше він складався з одного числового символу, тепер же – з трьох. Це дозволить значно знизити ризик фальсифікації та підвищити прозорість у перевірці відповідності насіння його виробнику.
Щодо насіння, яке імпортується в Україну, то воно також повинно відповідати вимогам національного законодавства у сфері насінництва. Якщо насіння ввозиться на основі сертифікатів ОЕСР та ISTA, додаткова перевірка не буде потрібна, проте суб’єкт господарювання має подати заявку до органу сертифікації для отримання сертифіката, що підтверджує посівні якості насіння.
Крім того, якщо насіння ввезено з копією документа про якість (за винятком сертифіката ІSТА), суб’єкт господарювання має подати заявку до органу сертифікації для визначення його посівних якостей.