Після початку повномасштабного вторгнення та блокування морських портів у 2022 році Україна активізувала використання наземних маршрутів для експорту агропродукції. Проте, незважаючи на це, обсяги експорту суттєво знизилися.
Про це розповідає AgroWeek
Про це повідомляє асоціація
«Український клуб аграрного бізнесу»
. Згідно з їх інформацією, максимальний обсяг експорту, зафіксований через кордони сусідніх країн, становив 3,7 млн тонн зернових, олійних культур та продуктів їх переробки у серпні 2023 року. Це сталося в період, коли «зерновий коридор» вже перестав функціонувати, а новий український морський шлях ще не був запущений.
Зміни в структурі експорту агропродукції
За даними УКАБ, структура експорту в розрізі країн виглядала наступним чином: Румунія займала 73% всього експортованого обсягу (завдяки морському порту Констанца), Польща — 14%, Угорщина — 9%, Молдова — 2% та Словаччина — 2%.
З часом, коли розпочався власний експортний шлях, спостерігалося зменшення транзиту через сусідні країни. Зокрема, за останні шість місяців 2024 року середньомісячний обсяг експорту через сусідні країни скоротився у 3,7 рази порівняно з піковим показником та становив у середньому 1 млн тонн зернових, олійних культур і продуктів їх переробки.
Критичне зниження обсягів експорту
В грудні 2024 року, в порівнянні з піковими показниками, експорт через румунський кордон скоротився у 8,2 рази до 0,3 млн тонн, польський — у 1,9 рази до 0,3 млн тонн, угорський — у 1,9 рази до 0,2 млн тонн, молдовський— у 8,9 рази до 0,01 млн тонн, а словацький — у 12 разів до 0,01 млн тонн.
Таким чином, дані свідчать про значне зниження обсягів транзиту агропродукції через кордони сусідніх країн, що може мати серйозні наслідки для аграрного сектору України.