Нові квоти ЄС: український агроекспорт може втратити до 3,5 млрд євро на рік

Мільярдні втрати та невиконання контрактів: чим загрожують нові умови торгівлі з ЄС

Європейський Союз планує впровадити змінені правила торгівлі з Україною, які передбачають значні обмеження для українських експортерів. За словами голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, ці новації можуть суттєво ускладнити виконання контрактів та призвести до мільярдних втрат для вітчизняного агросектору.

Про це розповідає AgroWeek

Місячні квоти замість річних: складніші умови для експортерів

Запланований перехідний період передбачає, що річні квоти безмитних постачань будуть розбиті на 12 окремих місячних квот. Це означає, що якщо раніше обсяг безмитної торгівлі залежав від загального річного ліміту, відтепер квоту розподілятимуть помісячно.

«Тобто якщо раніше залежно від товарної позиції безмитне постачання могло припинитись у березні, червні, серпні чи жовтні, то тепер «лічильник» може включатись щомісяця, а стоп-кран — обмежувати постачання умовно 3-го, 5-го або 7-го числа відповідного місяця», — пояснив він.

На думку Данила Гетманцева, новий підхід зробить підписання контрактів та їх виконання значно складнішим і нервовим для українських експортерів. Це може призвести до невиконання домовленостей, втрати партнерів та зниження доходів.

Скорочення ключових аграрних квот: удар по експортерах

Окрім помісячного розподілу, ЄС готується суттєво зменшити обсяги самих квот. Особливо це стосується виробників кукурудзи: річна квота зменшиться до 650 тисяч тонн, тоді як минулого року до країн ЄС було експортовано понад 14 мільйонів тонн кукурудзи (безмитна квота становила майже 11,2 млн тонн, за п’ять місяців — 4,7 млн тонн). Таким чином, безмитна торгівля кукурудзою фактично буде зведена нанівець.

Суттєво скоротиться і квота на цукор — до 40,7 тисячі тонн. У 2024 році Україна вже достроково використала річну квоту у 262,6 тисячі тонн, а до 5 червня могла розраховувати на безмитне постачання ще 109 тисяч тонн. При цьому минулого року експорт цукру з України встановив рекорд: майже 750 тисяч тонн, з яких близько 40% вирушили до країн ЄС. Зміни торкнуться також таких ключових позицій, як мед та м’ясо птиці.

За експертними оцінками, після завершення дії «економічного безвізу» нові умови експорту можуть призвести до щорічних втрат для України на рівні 3,5 мільярда євро. Це суттєвий удар, оскільки середньомісячний обсяг усього товарного експорту складає близько 2,9 мільярда євро, а компенсувати такі втрати на інших ринках практично неможливо.