Литва призупинила транзит ріпакової олії з Білорусі, оскільки журналістське розслідування виявило, що виробництво цієї олії здійснювалося з сировини, вивезеної з окупованих територій України. Про це повідомляє Дзеркало тижня з посиланням на LRT.
Про це розповідає AgroWeek
Виявлення краденого ріпаку
Розслідування, проведене у співпраці з Білоруським розслідувальним центром і українською командою програмістів “KiBorg”, встановило, що білоруська компанія “Агропродукт” виготовляла олію з ріпаку, який з 2023 року постачався переважно з окупованої Херсонської області.
Державна компанія “LTG Cargo” вже ініціювала внутрішнє розслідування та зупинила перевезення. На станції Кяна затримано вісім вагонів з олією, які прямували до порту Клайпеда. Відомо, що лише у 2024 році через Литву пройшло майже 50 тисяч тонн продукції “Агропродукту”, хоча витік даних “Білоруських залізниць” свідчить про значно більші обсяги.
Експорт та проблеми з імпортом
Білоруська олія експортувалася через литовську територію до Норвегії, Ізраїлю, Китаю, ОАЕ та В’єтнаму. Транспортуванням займалися три литовські компанії: “Gen Cargo”, “Baltijos Pervežimai” та “Baltic Cargo Agent”, які заявили, що не знали про походження сировини.
Міністерство сільського господарства Литви пояснило, що Європейський Союз не забороняв імпорт продуктів харчування, а на ріпакову олію не поширювалося підвищене мито. Хоча в червні 2024 року Литва внесла цю продукцію до списку заборонених для імпорту з росії та Білорусі товарів, заборона не стосувалася транзитних перевезень.
Розслідування також виявило, що російська окупаційна влада закуповує український ріпак за цінами “щонайменше на 30% нижче ринкової вартості”, що може свідчити про тиск на місцевих фермерів. До російського вторгнення Україна була головним постачальником ріпакової олії до ЄС, але після початку повномасштабної війни її місце зайняла Білорусь.
Олія з Білорусі також надходить на світовий ринок через Латвію, але основним транзитним маршрутом залишається територія Литви.