У 2024 році Україна значно збільшила імпорт лущеного фундука, який сягнув 993,3 тонни. Це еквівалентно близько 4 тисячам тонн фундука у шкарлупі. Основними країнами-постачальниками залишаються Туреччина, Грузія та Італія, а середня вартість імпортованого продукту становить $6,26 за кілограм.
Про це розповідає AgroWeek
Динаміка імпорту фундука за останні роки
За словами президента Української горіхової асоціації Геннадія Юдіна, імпорт фундука в Україну суттєво змінювався протягом останніх років. У 2021 році країна імпортувала рекордні 1484,2 тонни ядра фундука. Втім, із початком повномасштабної війни обсяги імпорту різко впали до 683,6 тонни. Починаючи з 2023 року, спостерігається поступове відновлення та приріст імпорту, що свідчить про стабілізацію попиту на цей горіх.
«До недавнього часу Україна була нетто-імпортером фундука, – підкреслює він. – У 2021 році ми імпортували максимальний обсяг ядра фундука – 1484,2 т. З початком війни імпорт суттєво скоротився – до 683,6 тон, але вже з 2023 року знову почав зростати».
Цінова ситуація на світовому і внутрішньому ринках
З 2022 року помітно зростає і ціна імпортованого фундука. Експерти зазначають, що починаючи з 2017 року, світова ціна на цей горіх коливається в межах $7 тисяч за тонну. Основним фактором, який впливає на формування ціни, є внутрішня політика провідних експортерів. Туреччина, яка наразі займає перше місце серед постачальників, саме й визначає глобальну цінову планку. Інші великі виробники — Чилі, США та Італія — через власну високу внутрішню ціну не можуть впливати на зростання ціни на світовому ринку.
Таким чином, зростання обсягів імпорту та підвищення ціни на фундук в Україні пов’язані з глобальними тенденціями та зміною ролі провідних експортерів.