Державні програми підтримки агробізнесу відкривають нові горизонти для фермерів та підприємців. Однією з ключових ініціатив є програма грантів на переробні підприємства, а також мікрогранти для започаткування власної справи. Ці заходи спрямовані на зменшення сировинної залежності економіки та створення нових робочих місць.
Про це розповідає AgroWeek
Завдяки інвестиціям у переробну галузь, держава планує вийти з сировинної орієнтації аграрного сектору, оскільки переробна промисловість є ефективним майданчиком для створення нових робочих місць у суміжних галузях. Згідно з оцінками, відкриття одного робочого місця може призвести до появи 2,5-3 нових.
Умови грантової програми
Дар’я Гончаренко, начальник управління розвитку ринків з високою доданою вартістю Міністерства економіки України, зазначила, що умови грантової програми для переробних підприємств залишаються практично незмінними з 2022 року, проте за цей час частково вдосконалювалися. Міністерство економіки аналізувало запити громадян та вносило відповідні зміни. Розмір гранту залишається незмінним – він може сягати до 8 млн грн для однієї компанії та призначений для закупівлі обладнання, його доставки та введення в експлуатацію.
«Грант надається у співфінансуванні. Якщо підприємство з деокупованої території, то частка складатиме 80/20, якщо працює з іншими галузями переробки і знаходиться в областях, не дотичних до прифронтових, то власний внесок складатиме 50/50», — пояснила Дар’я Гончаренко під час вебінару «Гранти для фермерів: як і де шукати можливості».
Проблеми з працевлаштуванням та імпортом обладнання
Аграрії стикаються з труднощами у виконанні зобов’язань щодо працевлаштування, оскільки після офіційного оформлення працівники отримують повістки та звільняються. Ця ситуація ускладнює забезпечення нових робочих місць.
Дар’я Гончаренко зазначила, що грантові програми, що реалізуються за Постановами КМУ №739 та №738, включені до наказу Міністерства економіки, розробленого з метою виконання Постанови №76 щодо бронювання військовозобов’язаних. Таким чином, підприємство, яке отримує грант, може розраховувати на бронювання своїх працівників, але це не гарантує 100% захисту згідно з чинними нормами.
Щодо імпорту обладнання, багато переробних підприємств стикаються з проблемою відсутності необхідного обладнання в Україні, що змушує їх імпортувати його з-за кордону. Водночас, хоча існує норма щодо імпорту, діють обмеження на закупівлю валюти, необхідної для проведення міжнародних платежів.
Дар’я Гончаренко пояснила, що на закупівлю валюти підприємство може витратити власний внесок та не більше 50% від розміру гранту.