У сучасних умовах, які напрямки торгівлі зерновими культурами є найбільш вигідними для українських аграріїв? Дмитро Верлан пропонує розглянути ефективні шляхи експорту зернових та олійних культур, зокрема, враховуючи різні види транспорту та країни-імпортери.
Про це розповідає AgroWeek
Морський транспорт: нові можливості
Після завершення дії «зернового коридору» Україна змогла створити і забезпечити безпечний морський коридор в Чорному морі, який з серпня 2023 року дозволив експортувати близько 36 млн тонн вантажів, з яких 23 млн тонн становила агропродукція. Цей показник перевищує результати попередньої «зернової ініціативи».
Важливими пунктами для експорту також стали дунайські порти, зокрема Ізмаїл та Рені, які активно співпрацюють з румунським портом Констанца. За даними Міністерства відновлення, у 2023 році через порт Констанца було перевантажено 13 млн тонн українського зерна, що склало близько 40% від загальних обсягів перевалки.
Серед основних напрямків морського експорту зерна з України можна виділити країни Азії, зокрема Китай, Індонезію, Туреччину, Індію та Саудівську Аравію, а також країни Африки (Єгипет, Туніс, Лівія) та Європи (Іспанія, Нідерланди, Італія).
Автомобільний та залізничний транспорт: зростання і виклики
Експорт агропродукції автомобільним транспортом через західні кордони України демонструє позитивну динаміку, особливо з початку 2022 року. Основними імпортерами автомобільного експорту є сусідні країни, такі як Польща, Румунія, Угорщина та Молдова.
Серед основних товарів, що експортуються автомобільним транспортом, – соняшникова олія та соєві боби. Ринкові тарифи на транспортування варіюються в залежності від напрямку та попиту, проте за умов злагодженої логістики, можливо доставити зерно до північної Італії, а соняшникову олію – до Іспанії, хоча йдеться про відносно невеликі обсяги.
Залізничний транспорт за даними Міністерства аграрної політики у 2023 році скоротив експорт сільськогосподарської продукції на 33%, становлячи 6,23 млн тонн. Це зменшення пов’язане з логістичними труднощами, зокрема через різні колії, та обмеженнями, введеними п’ятьма країнами ЄС: Польщею, Румунією, Болгарією, Угорщиною та Словаччиною. Однак залізничний транспорт залишається важливою ланкою в зерновому експортному ланцюжку, зокрема в напрямку портів Великої Одеси та терміналів порту Ізмаїл.