Фрахтовий ринок зернових у Причорномор’ї досяг дна: ставки нижче витрат

Фрахтовий ринок зернових Причорномор'я досяг дна

Фрахтовий ринок перевезення зернових з Причорномор’я опустився до критичного мінімуму. Ставки на перевезення впали нижче експлуатаційних витрат, що змушує судновласників фактично субсидувати свою діяльність.

Про це розповідає AgroWeek

Цю інформацію озвучив директор і співзасновник компанії BPG Shipping Геннадій Іванов. Він зазначив, що з завершенням експортного сезону торговельна активність, ймовірно, ще більше знизиться, що може створити додатковий тиск на вже низькі фрахтові ставки.

Перспективи фрахтового ринку

У середньо- та довгостроковій перспективі можливе підвищення ставок через виведення старих суден з ринку. Деякі судновласники можуть вирішити утилізувати застарілий флот або переорієнтувати його на інші маршрути. Інші ж можуть залишити свої судна в простої, оскільки не бажають працювати в умовах збиткових ставок.

Іванов очікує, що страхові витрати поступово знижуватимуться, в той час як додаткові премії за воєнні ризики залишаються в межах 0,5-0,85%. Цікаво, що транснаціональні компанії починають повертатися до Чорного моря, зокрема до української зернової торгівлі, що може посилити конкуренцію та витіснити менших українських експортерів з ринку CIF, змушуючи їх переходити на FOB-контракти.

“Якщо ситуація в Червоному морі покращиться, у 2025/26 маркетинговому році може зрости експорт до азійських ринків через Суецький канал за умов відсутності подальшої геополітичної ескалації в регіоні,” – зазначив Іванов.

Тенденції в тарифах

Павло Лисенко, аналітик ASAP Agri та фрахтового брокера Atria Brokers, зазначив, що, незважаючи на відсутність значних заявок на перевезення зерна з України та обмежену активність з фіксування флоту, ініціатива на ринку у останній тиждень лютого все ж перейшла на бік судновласників.

У сегменті коастерів власники суден впевнено відстоюють свої позиції на тлі зростання тарифів на проходження річкового каналу і затримок у Суліні. Власники хендісайзів, підбадьорені позитивними змінами на атлантичному ринку, не розглядають подальше зниження ставок для роботи з Україною, що змушує фрахтувальників поступатися, коли необхідно фіксувати вантаж.

Фрахтовий відділ Atria Brokers оцінює поточні ставки для перевезення панамакс-партії кукурудзи з українських глибоководних портів до Південного Китаю на рівні 33-34 $/т (+2 $/т за тиждень).

У сегменті хендісайзів фрахтові ставки на перевезення кукурудзи з українських глибоководних портів до східного узбережжя Італії зросли на 1 $/т — до 16-17 $/т. У сегменті коастерів ставки на перевезення 6000 т кукурудзи з українських дунайських портів до східного узбережжя Італії становлять 28-30 $/т (+2 $/т).

Для власників барж ситуація залишається складною: фрахт для спотових відправлень 1-3 тис. т кукурудзи з Ізмаїла або Рені до Констанци оцінюється у 8-9 €/т.