Фінансова грамотність серед українських агровиробників залишається на високому рівні

Рівень фінансової грамотності в українських агровиробників доволі високий, - думка

За підсумками Міністерства аграрної політики, станом на 1 січня 2025 року приблизно 50% українських сільськогосподарських виробників систематично користуються банківськими або лізинговими фінансовими інструментами. У більшості випадків це малі та середні фермерські господарства, котрі активно впроваджують сучасні фінансові підходи у своїй діяльності.

Про це розповідає AgroWeek

Професійний підхід до кредитування

У коментарі директор департаменту розвитку бізнесу Піреус Банку Максим Резніченко зазначив, що фінансова грамотність у секторі агровиробництва доволі висока. Фахівець підкреслив, що більшість аграріїв, які користуються кредитними продуктами, мають економічну або агрономічну освіту, що дозволяє їм самостійно аналізувати різноманітні кредитні пропозиції, здійснювати порівняння ставок, комісій і графіків розрахунків.

«Сьогодні всі аграрії, які кредитуються, мають вищу економічну або агрономічну освіту. Вони вміють самостійно аналізувати кредитні пропозиції, порівнювати ставки, комісії, графіки платежів. Близько 70% агровиробників знають про державні програми, зокрема, «5-7-9%», яка є флагманом ринку», – зауважив Максим Резніченко.

Державна підтримка і нові можливості

Максим Резніченко звернув увагу, що кредитна програма «5-7-9%» залишається однією з найбільш популярних серед аграріїв. Ставка кредитування для сільгоспвиробників за цією програмою коливається від 5 до 15% річних. Для підприємств, які працюють у зонах підвищеного воєнного ризику, діють знижені ставки – від 1 до 3% річних. Значну частину відсоткової ставки за такими кредитами компенсує держава, що дозволяє агрокомпаніям залучати фінансування на вигідних умовах.

Максимальний розмір кредиту в межах програми може сягати 150 мільйонів гривень. Отримати кошти на поповнення обігового капіталу агровиробники можуть на термін від 1 до 3 років, тоді як кредити на інвестиційні цілі надаються на строк від 3 до 7 років. Ефективне використання державних механізмів компенсації відсотків стало однією з причин високого рівня фінансової грамотності аграріїв. Виробники добре орієнтуються в процедурі подачі документів, питаннях пролонгації кредитів та особливостях участі у держпрограмах.

Нагадаємо, що для проведення посівної кампанії та покриття сезонних витрат понад 70% українських аграріїв звертаються до фінансових установ з метою отримання кредитів. Такий підхід забезпечує стабільність у роботі аграрного сектору, сприяє впровадженню нових технологій і підвищенню конкурентоспроможності українських фермерів.