Експорт високоолеїнової олії з України досяг 7-річного мінімуму

Експорт високоолеїнової олії упав до 7-річного мінімуму

Експорт високоолеїнової соняшникової олії з України у 2024/25 маркетинговому році продовжує демонструвати тенденцію до скорочення, що є характерним для цього сектора вже п’ятий рік поспіль.

Про це розповідає AgroWeek

Згідно з даними ІА

«АПК-Інформ»

, у період з вересня по грудень поточного року з України було експортовано всього 57 тисяч тонн високоолеїнової олії. Це на 52% менше у порівнянні з аналогічним періодом минулих років і є найнижчим показником за останні сім сезонів.

Зниження частки високоолеїнової олії в експорті

Наразі частка високоолеїнової олії у загальному експорті соняшникової олії в поточному маркетинговому році знизилася до 3%, тоді як у попередні роки вона коливалася в межах 5-8%.

Фахівці зазначають, що основними причинами зниження експорту високоолеїнової олії є скорочення виробництва високоолеїнового соняшнику минулого року та стримування аграріями його реалізації через значне зростання вартості класичних гібридів цієї культури, а також рекордні премії на високоолеїновий соняшник з боку українських переробників.

Перспективи експорту високоолеїнової олії

Виходячи з наявних запасів високоолеїнового соняшнику у сільгоспвиробників та ймовірної активізації реалізації цієї культури навесні, у другій половині поточного сезону обсяги переробки та, відповідно, експорту високоолеїнової олії можуть зрости.

За оцінками аналітиків, потенційний обсяг експорту високоолеїнової соняшникової олії у сезоні 2024/25 може скласти близько 220-240 тисяч тонн, що є значним зниженням в порівнянні з 289 тисячами тонн попереднього сезону і може стати найменшим показником за багато років.

Крім того, зростання вартості соняшникової олії у поточному сезоні, а також високоолеїнової олії й ріпакової олії на світовому ринку можуть виступати додатковими стримуючими факторами для експорту.