Експорт соняшникової олії з України досяг найнижчого рівня за 10 років

Експорт соняшникової олії з України сягнув 10-річного мінімуму

У 2024/25 маркетинговому році, станом на 1 березня, Україна зафіксувала значне скорочення експорту соняшникової олії. Порівняно з аналогічним періодом минулого сезону, обсяги знизилися на 24% і становлять лише 2,4 млн тонн. Це найнижчий показник для цього періоду з 2016/17 маркетингового року.

Про це розповідає AgroWeek

За інформацією аналітиків GrainTrade, основними покупцями української олії залишаються країни Європейського Союзу, на які припало 54% загального експорту. Вперше за останні три сезони лідером серед імпортерів вітчизняної соняшникової олії стала Індія, яка придбала 417 тисяч тонн, що в п’ять разів перевищує показник аналогічного періоду минулого року.

«Загалом експорт олії залишається слабким, оскільки українські переробники не можуть забезпечити запаси сировини для стабільної роботи впродовж кількох місяців, що призводить до падіння маржі переробки до нуля або навіть до негативних значень на тлі різких коливань цін», — пояснюють експерти.

У лютому експорт соняшникової олії знизився на 14% у порівнянні із січнем, досягнувши 325 тисяч тонн, що також є найнижчим показником за останні 10 років. Експерти зазначають, що протягом тижня в Україні ціни попиту на соняшникову олію знизилися на 5-10 доларів за тонну, до 1110-1115 доларів за тонну з доставкою до портів Чорного моря.

Переробники все ще утримують закупівельні ціни на соняшник з олійністю 50% на високому рівні 26500-27500 гривень за тонну з доставкою на завод, сподіваючись на відновлення цін на олію в другій половині сезону. Проте нова адміністрація США продовжує дестабілізувати світову торгівлю. Експерти вже заговорили про можливу рецесію в економіці США, що призвело до подальшого зниження цін на нафту до рівня 70 доларів за барель.

На біржі Bursa квітневі ф’ючерси на пальмову олію зросли на 3,2% до 4625 ринггітів за тонну, або 1044 долари за тонну, в очікуванні звіту Малайзійського управління з пальмової олії (MPOB), який буде оприлюднений 10 березня. Травневі ф’ючерси на соєву олію на біржі в Чикаго за тиждень впали на 1,6% до 956 доларів за тонну.

«Початок збирання соняшнику та збільшення пропозиції соняшникової олії з Аргентини найближчими місяцями може закрити потреби імпортерів, особливо Індії, що обмежить потенціал для зростання цін у короткостроковій перспективі», — підсумували фахівці.