З 5 червня 2025 року Україна може вимушено практично зупинити експорт борошна до країн Європейського Союзу. Основна причина полягає в обмеженнях, які вводяться на експорт пшениці, у межах яких борошно класифікується в одну групу з зерном. Відповідно до нових квот, дозволяється вивозити лише 1 мільйон тонн продукції, і це значно ускладнює вихід борошна на європейський ринок.
Про це розповідає AgroWeek
«Справа в тому, що воно входить до однієї групи з пшеницею, якої можна буде експортувати лише на рівні 1 млн т. Зрозуміло, що для борошна не знайдеться місця. Ми давно зверталися, писали листи, щоб вивести борошно з “пшеничного коду”, але все так і залишилося», — сказав він.
Критична роль експорту для галузі
За словами Родіона Рибчинського, директора Спілки «Борошномели України», можливість експортувати борошно до Європейського Союзу є життєво важливою для українських компаній, які займаються виробництвом борошна та переробкою зерна. Це спричинено різким зниженням попиту на внутрішньому ринку. Крім того, логістичні труднощі, зокрема обмежена кількість контейнерних перевезень із портів Великої Одеси, суттєво обмежують можливості диверсифікації поставок.
Значення ринку ЄС та інвестиції в галузь
Експорт до ЄС є ключовим для п’яти з десяти найбільших виробників борошна, оскільки на європейський ринок припадає понад 70% їхнього експорту. До того ж, 60% українських борошномельних підприємств вже мають діючі довгострокові контракти з європейськими партнерами. Середній обсяг інвестицій у модернізацію та розширення виробництва з початку повномасштабної війни лише серед топ-10 компаній галузі сягнув близько 10 мільйонів євро.