Чому зростають ціни на яблука в Україні: пояснення експерта

Ціни на яблука бʼють рекорди

В Україні ціни на яблука вітчизняного виробництва продовжують демонструвати стрімке зростання. Однією з головних причин цього явища є завершення сезону основної пропозиції українських яблук, проте ситуація має комплексний характер.

Про це розповідає AgroWeek

Фактори, що впливають на ціну яблук

За словами аналітика Українського клубу аграрного бізнесу Максима Гопки, основна причина подорожчання — це скорочення запасів яблук у сховищах, адже сезон вітчизняної продукції добігає кінця. Окремі сорти вже мають обмежену пропозицію на ринку, хоча дефіциту поки що не спостерігається, що і спричиняє підняття цін.

«Основна причина — це те, що закінчується сезон основної пропозиції від українських виробників. Крім того, деякі сорти яблук вже мають обмежену пропозицію, хоча дефіциту ще немає. Тому ціна зростає», — сказав він.

Додатково на вартість яблук впливають витрати, яких зазнали аграрії під час зберігання врожаю — близько пів року продукція перебувала у сховищах, де необхідні додаткові фінансові витрати. Це ускладнює ситуацію та відображається на кінцевій ціні для споживача.

Проблеми із врожаєм та імпортом

Зараз найбільше зменшилися запаси сорту Гала, який є ключовим для експорту. Це пов’язано і з тим, що через несприятливі погодні умови цьогорічний урожай був меншим за очікуваний, отже й у сховища надійшли менші обсяги. Для підтримки внутрішнього ринку до України постачається певна кількість яблук з Польщі та Молдови, однак цей імпорт залишається незначним.

За оцінкою експерта, ситуація з цінами на яблука може стабілізуватися орієнтовно у липні, коли з’явиться новий врожай. Проте, через затяжну холодну весну та заморозки, урожайність у 2025 році може бути нижчою, ніж зазвичай. В деяких регіонах через погодні умови вже постраждали садові господарства.

Водночас аналітик підкреслює, що подальший перебіг подій залежатиме від погодних умов влітку. Наразі говорити про дефіцит яблук чи обмежену пропозицію певних сортів зарано, однак ситуація залишається динамічною й потребує постійного моніторингу.