Агрометеорологічні умови першої декади квітня у Лісостепу

Умови першої декади квітня в Лісостепу були задовільними для озимих і дещо гіршими для ярих

За даними науковців Інституту землеробства НААН, агрометеорологічні умови для озимих зернових культур у центральній частині Лісостепу у першій декаді квітня були задовільними, тоді як умови для ярих культур дещо погіршились.

Про це розповідає AgroWeek

Середня температура повітря в цей період становила 5,6°C, при нормі 7,9°C. У найхолодніші ночі, зокрема 8 квітня, мінімальна температура знижувалась до -2,3°C. Опадів випало 13,4 мм, що перевищує норму для цієї декади, яка становить 12 мм. Температура ґрунту на глибині 5 см була на рівні 5°C.

Стан озимих і ярих культур

На момент спостережень рослини пшениці озимої перебували наприкінці III етапу органогенезу. Коефіцієнт кущення складав 2,8-3,2, а висота рослин коливалась від 25 до 27 см. Довжина конуса наростання становила 1,20-1,40 мм.

Рослини тритикале озимого перебували на початку IV етапу органогенезу, з коефіцієнтом кущення 2,8-3,2, висота рослин варіювала від 22 до 26 см, а довжина конуса наростання становила 1,50-1,80 мм.

Жито озиме знаходилось на межі IV та V етапів органогенезу, з коефіцієнтом кущення 3,2-3,8, висота рослин становила 20-26 см, а довжина конуса наростання – 3,5-4 мм. Ячмінь озимий також знаходився на межі IV та V етапів органогенезу, з коефіцієнтом кущення 3,8-4, висота рослин складала 15-17 см, а довжина конуса наростання – 2-2,3 мм.

Проблеми з яриими культурами

Ярі зернові культури, такі як пшениця яра, ячмінь ярий та овес, висіяні наприкінці третьої декади березня, наразі перебувають у фазі проростання. На сходах ранніх ярих зернових культур, які були посіяні 27 березня, спостерігається антоціанове забарвлення, що є захисною реакцією на зниження температури.

На більш ранніх посівах можливе пошкодження листя, проте вузол кущення, розташований на глибині 2,5-3 см, зберігається. Після підвищення температури рослини відростають і продовжують вегетацію. Тому короткочасне зниження температури повітря, яке відбулося 7-9 квітня, не повинно негативно вплинути на продуктивність цих культур.

Однак, за умов пониженої температури, насіння гороху проростає дуже повільно, тому період сходів може подовжитися до 20 днів. Це знижує енергію проростання та польову схожість, що може негативно позначитися на подальшому рості й розвитку рослин. Наразі сходи гороху, посіяного 28 березня 2025 року, ще не з’явились.

Варто зазначити, що незважаючи на поповнення запасів вологи в ґрунті, в окремих регіонах все ще зафіксовано сильну посуху.