У 2023 році в Україні функціонувало 135 зрошувальних насосних станцій та близько 312 км зрошувальних каналів, які контролюються Держрибагентством. Це дозволило аграріям вчасно підготуватися до поливного сезону 2024 року.
Про це розповідає AgroWeek
Згідно з інформацією Держрибагентства, в період з квітня по жовтень під зрошенням опинилося 39,4 тис. га в Одеській, Запорізькій та Миколаївській областях, що на 6% більше, ніж у 2023 році. Вода, загалом 109 млн куб. м, подавалася 120 насосними станціями, що на 12% перевищує обсяги минулого року.
Фінансування та нові проєкти
Для відновлення гідротехнічних систем активно залучаються кошти з місцевих бюджетів, інвестицій та міжнародної технічної допомоги. Наприклад, у Одеській області реалізується проєкт Japan International Cooperation Agency з модернізації зрошувальних систем. Програма USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО) підтримала 18 проєктів, спрямованих на зменшення енергоспоживання та втрат води, а також розширення площ під зрошення.
Обладнання, передане в рамках програми, забезпечить зрошення на площі 6,8 тис. га в наступному поливному сезоні. Проте реалізація подальших запланованих програм у секторі зрошення за фінансування USAID була зупинена.
Інвестиції в дощувальну техніку
За минулий рік ринок дощувальної техніки зріс приблизно на 15%, завдяки грантодавцям, які закуповували обладнання для фермерів. Український виробник Variant Irrigation поставив понад 20 дощувальних машин, які забезпечують зрошення на площі 1100-1200 га. На весну 2025 року компанія вже уклала контракти на 30% більше систем, ніж у попередньому році.
«Фермери усвідомлюють, що низький рівень вологозапасу ґрунту може загрожувати врожайності. У регіонах, де застосовується полив, урожай може бути вдвічі більшим, що робить інвестиції у зрошувальні системи стратегічно важливими», — коментують у компанії.
Хоча не всі гравці ринку мають замовлення, і деякі імпортери ще не реалізували жодної машини, Variant Irrigation продовжує надавати підтримку фермерам, забезпечуючи сервісне обслуговування як власної техніки, так і імпортних машин.
Зрошення дозволяє фермерам підвищувати продуктивність своїх угідь. Наприклад, на фермі «Поділля Овочі» за системою зрошення врожайність овочів може збільшуватись у 1,5-2 рази.
Також для економії води у господарствах застосовується мульчування, яке зменшує випаровування та знижує потребу у поливі.