Вчені попереджають, що тривалі посухи ставатимуть дедалі небезпечнішими. Дослідження, проведене науковцями Швейцарського федерального науково-дослідного інституту лісів, снігу та ландшафту (WSL) спільно з австрійськими колегами, вказує на те, що посухи будуть частішими, довшими та екстремальнішими. Такі висновки були зроблені на основі 40 років спостережень.
Про це розповідає AgroWeek
Науковці проаналізували глобальні метеорологічні дані за період з 1980 по 2018 рік, виявивши тривожні тенденції: зростання кількості багаторічних посух, які стають довшими та більш частими, охоплюючи значні території.
«У той час як луки помірного клімату найбільше постраждали протягом останніх сорока років, бореальні ліси і тропічні ліси, здається, протистояли посухам ефективніше», — зазначає Дірк Каргер, один з авторів дослідження.
Фахівці вивчали аномалії опадів і випаровування води з ґрунту та рослин, а також їхній вплив на природні екосистеми. Це дозволило визначити зміни, які відбулися в багаторічних посухах як у добре вивчених, так і в менш доступних регіонах, таких як тропічні ліси та Анди.
Однак, незважаючи на виявлені тенденції, вчені зазначають, що невідомо, як довго навіть найстійкіші ліси зможуть витримувати зміни клімату. Мегапосухи найбільше впливають на луки помірного клімату, зокрема в західній частині США, центральній та східній Монголії, а також південно-східній Австралії. Довгострокові наслідки сильних посух залишаються маловивченими.
Дослідники сподіваються, що їхні результати змінять уявлення про посухи та допоможуть краще підготуватися до них.
«Наразі стратегії пом’якшення посух розглядають їх як річні або сезонні явища, що різко контрастує з більш тривалими та сильнішими мега-посухами, з якими ми зіткнемося. Ми сподіваємося, що база даних про посуху, яку ми надаємо, допоможе приймати рішення щодо більш реалістичних підготовчих і профілактичних заходів», — говорить проф. Франческа Пелліччотті з ISTA.