У другій декаді травня 2025 року запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту виявилися переважно достатніми лише в окремих західних, центральних і частково північних областях України. Тут показники вологи сягали 21–40 мм і більше, що належить до оптимального рівня. Водночас на решті території країни 0–20 см шар ґрунту мав недостатнє зволоження – менше 20 мм, а місцями й менше 10 мм продуктивної вологи, що свідчить про незадовільний стан вологонакопичення.
Про це розповідає AgroWeek
«Зволоження метрового шару ґрунту у північній частині країни на більшості площ було задовільним та достатнім».
Кліматичні умови та температурний режим травня
Погодні умови другої декади травня визначались впливом холодної повітряної маси, яка надходила з північних широт, а також проходженням атмосферного фронту з полем слабо зниженого тиску. Такі фактори спричинили мінливу хмарність і локальні дощі різної інтенсивності по всій території держави.
Температурний фон залишався дещо нижчим, ніж зазвичай для середини травня. Уночі температура сягала від +2 до +9°С, а в західних регіонах навіть фіксувалися показники від -0,2°С до +4°С. Особливо відчутними були заморозки в ніч проти 13 травня на поверхні ґрунту у західних та Вінницькій областях, де температура знижувалася до 0…-3°С.
Вплив нестачі вологи та заморозків на посіви
У денні години повітря прогрівалося до +12…+17°С, паралельно з чим фіксувалося збільшення хмарності в більшості областей. Середньодобова температура в Україні залишалася на 5–9°С нижчою за кліматичну норму, а на півдні та південному сході – на 3-4°С нижче норми. В більшості регіонів температурні показники відповідали звичайним для кінця квітня.
В цілому, агрометеорологічні умови переважно забезпечували задовільну вегетацію сільськогосподарських культур. Однак загрозливим явищем стали заморозки на поверхні ґрунту: вони пошкодили плодові дерева, овочеві культури, баштан, виноградники, а також сходи теплолюбних рослин, місцями постраждали посіви озимого ріпаку та ярого ячменю.
Слід нагадати, що дефіцит вологи може зумовити зміну структури посівних площ соняшнику та сої вже у найближчий період.