Закупівельні ціни на горох в Україні зростають: нові перспективи для експорту

В Україні зростають закупівельні ціни на горох

В Україні спостерігається стабільне зростання закупівельних цін на горох, що триває з березня 2025 року. Однією з ключових причин цього є сертифікація українського гороху для експорту до Китаю, яка, за прогнозами експертів, сприятиме подальшій стабілізації цін на новий урожай.

Про це розповідає AgroWeek

Зростання площ під горохом та експортні можливості

За словами президентки Української бобово-соєвої асоціації Антоніни Скляренко, нинішня ситуація на ринку гороху відзначається підвищеним попитом та прибутковістю культури, що стимулює розширення посівних площ. Якщо до початку повномасштабної війни площі під горохом в Україні складали 240 тис. га, то у 2022 році вони скоротилися до 125,7 тис. га. Втім, вже у 2024 році площі відновилися до 212,3 тис. га, а в сезоні 2025 очікується подальше збільшення понад 220 тис. га. Прогнозується, що валовий збір гороху у 2024/2025 маркетинговому році складе близько 480 тис. тонн, що на 71 тис. тонн більше порівняно з попереднім роком.

Ключові ринки збуту та нові напрямки експорту

Основними імпортерами українського гороху залишаються Туреччина, Індія, Італія, ОАЕ, Пакистан, Бангладеш та Малайзія. Сукупно ці країни імпортують понад 60% обсягів продукції. Примітно, що у 2024 році Туреччина закупила 77,1 тис. тонн гороху на суму понад 18 млн доларів США, а Індія – 76,9 тис. тонн на понад 21 млн доларів, завдяки дії режиму безмитного імпорту, чинного до кінця травня 2025 року.

«Щодо експортних цін – на базисі CIF для Пакистану та Індії вони наразі становлять близько $350 за тонну. За очікуваннями, із початком поставок до преміального ринку Китаю ціни можуть зрости ще більше», – зазначила вона.

Відкриття ринку Китаю для українського гороху стало важливим стимулом для розвитку експорту. Після введення Китаєм 100% мита на канадський горох наша країна отримала значну конкурентну перевагу. З весни 2025 року сертифікований український горох активно користується попитом на китайському ринку та має потенціал для закріплення в цій преміальній ніші.

Одночасно в Україні спостерігається зростання внутрішньої переробки, зокрема виробництва колотого гороху, який користується популярністю у країнах Перської затоки. На фоні сприятливої динаміки цін на експортних ринках та стабільного зростання внутрішнього попиту, сезон 2025 року обіцяє бути надзвичайно перспективним для українських виробників гороху.