Вчені поділяють причини виникнення кульгавості у молочних корів на дві основні категорії: інфекційні та неінфекційні. За інфекційні випадки відповідають хвороботворні збудники, зокрема некробактеріоз та хвороба Мортелларо. Інфекції проникають у стадо, спричиняючи масові ураження ратиць.
Про це розповідає AgroWeek
Вплив раціону на розвиток проблем із ратицями
Головною неінфекційною причиною розладів здоров’я ратиць у корів є незбалансований раціон. Вживання кормів з порушенням співвідношення поживних речовин сприяє розвитку ацидозу різного ступеня, а також дефіциту окремих елементів живлення. Відомо, що неправильне харчування не лише безпосередньо впливає на стан ратиць, а й опосередковано сприяє виникненню інфекційних захворювань через ослаблення імунної системи тварин, особливо в період після отелення.
Існує зв’язок між раціоном, що споживають корови, та здоров’ям ратиць. Дослідження показали: збільшення концентратів у раціоні після отелення підвищує ймовірність пальцевого дерматиту. Високий уміст крохмалю в раціоні завжди зменшує рН рубцевого середовища, тобто ацидоз провокує збільшення випадків кульгавості. Ацидоз спричиняє пошкодження й запалення у рубці, які можуть поширитися на копито та призвести до ламініту.
Ацидоз: наслідки для здоров’я корів
У випадку розвитку ацидозу у травній системі корів, токсини та бактерії можуть потрапляти з рубця до інших органів, значно погіршуючи загальний стан тварини. Порушення кислотно-лужного балансу знижує здатність рубця засвоювати вітаміни й мінерали. Це призводить до ослаблення імунітету та підвищення ризику розвитку ускладнень, зокрема ламініту – запального процесу у копитах.
Збалансований раціон за основними поживними речовинами, вітамінами та мінералами, а також правильне управління годівлею є ключовими факторами для збереження здоров’я рубця та копит у корів. Сезонна профілактика особливо актуальна влітку, оскільки дозволяє зменшити ризик виникнення проблем із кульгавістю восени.