Ідеальний ґрунт для стабільного росту та розвитку сільськогосподарських культур повинен мати чітко визначені фізико-хімічні характеристики. Згідно з висновками доктора біологічних наук Івана Кривенка, до складу оптимального ґрунту входить 45% мінералів, 4-5% гумусу та 50% порового простору, який має містити повітря та воду у рівних пропорціях. Важливим показником є й ємність катіонного обміну (ЄКО), яка для ідеального середовища має становити не менше 12-15%.
Про це розповідає AgroWeek
Вплив складу ґрунту на врожайність
Іван Кривенко наголошує, що високий показник ЄКО свідчить про наявність у ґрунті значної частки глини, яка здатна утримувати поживні речовини. Рівень кислотності (pH) такого ґрунту повинен бути в діапазоні 6-6,5. Якщо гумусу в ґрунті досягає 5%, це забезпечує додаткове вивільнення до 110 кг азоту з органічної речовини протягом усього вегетаційного періоду, а також забезпечує культури фосфором, сіркою, калієм і мікроелементами, необхідними для повноцінного розвитку рослин.
«ЄКО 12-15% – це значить багато глини, яка має здатність утримувати поживні речовини. Рівень рН такого ґрунту завжди має бути 6-6,5. Адже доведено: якби вміст гумусу в ідеальному ґрунті становив 5%, це забезпечило б вивільнення близько 110 кг азоту з органічної речовини у вегетаційний період. Плюс фосфор, сірка, калій і багато мікроелементів – усього, що потребує рослина», – зазначив Іван Кривенко.
Оптимальний баланс основних елементів
Доктор Кривенко уточнює, що для більшості типів ґрунтів оптимальна насиченість основами має складати 60-70% кальцію та 10-20% магнію. Такий збалансований склад впливає на формування ідеальної ґрунтової структури, забезпечує кращу доступність поживних речовин та сприяє підвищенню врожайності.
Ступінь насичення ґрунту основами відображає вміст катіонів, зокрема кальцію, магнію, калію та натрію. Висока концентрація кальцію робить ґрунт більш пористим, сприяє підтриманню ідеального балансу між повітрям, водою та мінералами. Магній у глинистих ґрунтах допомагає краще утримувати вологу, що особливо важливо за умов дефіциту опадів.
Калій має становити 3-5% у ґрунті. Водночас, натрій підвищує твердість ґрунту, що може призводити до утворення кірки після дощів. Тому важливо зберігати правильне співвідношення між кальцієм, магнієм, натрієм і калієм. Фермери повинні регулярно проводити хімічний аналіз ґрунтів, щоб оцінити їхню продуктивність і своєчасно корегувати нестачу чи надлишок елементів.
На думку науковця, основною причиною деградації українських ґрунтів залишаються застарілі аграрні практики, які не враховують сучасних вимог до родючості землі.