Весняні заморозки відтермінували пік сезону ранніх овочів та ягід в Україні

Пік сезону українських ранніх овочів та ягід посунувся на кілька тижнів

Цьогорічні весняні заморозки вплинули на терміни збору врожаю ранніх овочів і ягід в Україні, відтермінувавши його на декілька тижнів. За словами аналітика асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Максима Гопки, холодна погода негативно позначилася на майбутньому врожаї, особливо на овочах, фруктах та ягодах. Аналогічна ситуація спостерігалася і в Туреччині та країнах Східної Європи.

Про це розповідає AgroWeek

Вплив погоди на врожай та цінову динаміку

У різних регіонах України наслідки низьких температур були різними. У той час, як одні області пережили похолодання більш-менш стабільно, інші, зокрема Вінниччина та деякі східні регіони, де рослини перебували на етапі формування, зазнали значних втрат. Аналітик наголосив, що ціни на овочі після Великодня не демонстрували загальної тенденції до зниження. Причиною цього стали саме заморозки перед святами та подальші дощі, які, хоча й були корисними для зернових і олійних культур, суттєво вплинули на сезон овочів відкритого ґрунту.

«В Україні ситуація із пошкодженням рослин є точковою: одні області пережили похолодання відносно стабільно, тоді як інші, зокрема Вінниччина та деякі східні регіони, де ранні овочі та фрукти були на етапі формування, зазнали суттєвіших втрат», — сказав аналітик.

Стан ринку овочів, полуниці та черешні

Наразі основна пропозиція ранніх овочів надходить із тепличних господарств, які зіткнулися зі зростанням витрат на обігрів через похолодання і нестачу сонячних днів. Водночас ціни на огірки і помідори вже демонструють тенденцію до зниження, що пов’язано зі збільшенням поставок із теплиць західних областей України.

На ринку з’явилася й перша вітчизняна полуниця, здебільшого вирощена у закритому ґрунті. Її ціна поступово знижується, але наразі ще не є стабільною. Прогнозується, що влітку середня вартість полуниці становитиме близько 120–130 грн за кілограм. Сезон ранньої черешні, ймовірно, розпочнеться наприкінці травня, проте частина врожаю кісточкових могла бути втрачена внаслідок заморозків. Оскільки через негоду постраждала і Туреччина – один із провідних експортерів, ціна на черешню може залишитись високою.

Говорячи про загальну ситуацію на продовольчому ринку, Максим Гопка звернув увагу на зростання споживчих цін. За перші чотири місяці 2025 року індекс споживчих цін підвищився на 4,3%, тоді як за аналогічний період минулого року він становив лише 1,5%. Основними факторами інфляції стали фрукти, які подорожчали на 18%, та овочі — на 9%.