Урожайність ріпаку в Україні у 2025 році буде нижчою за середній показник

Урожайність ріпаку буде нижчою за середньорічну – прогноз

Урожайність озимого ріпаку в Україні цього року очікується нижчою за середньорічну через несприятливі погодні умови та стресові фактори для рослин. Значна частина гібридів ріпаку, які постраждали від весняних приморозків, мають меншу кількість стручків через часткову абортацію квіток і недостатній рівень гілкування. Це неминуче позначиться на підсумковому обсязі врожаю.

Про це розповідає AgroWeek

Причини зниження врожайності ріпаку

Окрім погодних стресів, площі, з яких буде проводитися збирання ріпаку, орієнтовно на 200–300 тисяч гектарів менші у порівнянні з посівними площами. Фахівці зазначають, що головним чинником, який вплинув на розвиток ріпаку, стала фаза входження культур у зиму. Багато посівів у Центральних та Південних регіонах країни ввійшли в зиму зрідженими та ослабленими, перебуваючи у фазі 3-4 листків.

«Основний чинник, що впливає на подальший розвиток ріпаку, – фаза входження в зиму. Натомість дуже багато посівів у Центральній, Південній Україні ввійшли в зиму зрідженими, ослабленими, у фазі 3-4 листки. Були сподівання на вдалу перезимівлю, адже попередні кілька зим були теплими з достатньою кіль кістю опадів. Січень і справді видався дуже теплим, тож ріпак відновив веге тацію, але лютий крижаним холодом пройшовся по ріпаку – іноді темпера тура знижувалася до –15…–17 градусів, а відсутність снігу тільки збільшила вплив морозу й погіршила стан рослин, що вегетували», – зазначив Артем Юр’єв.

Вплив погодних умов на посіви ріпаку

Після виходу з зими посіви ріпаку виявилися ще більш зрідженими та ослабленими, що змусило деяких аграріїв одразу здійснити повторну обробку полів. Інші посіви пережили додатковий стрес: після нетипово теплого березня квітневі та травневі приморозки остаточно погіршили стан рослин, остаточно вплинувши на врожайність.

Згідно з оцінками експертів, до збирання в 2025 році в Україні залишиться близько 900 тисяч гектарів ріпаку з посіяних 1,1 мільйона гектарів, що ще раз підкреслює складний рік для ріпакової галузі.