Аналітики завершили аналіз наслідків несприятливих погодних умов для врожайності черешні та вишні у 2025 році в країнах Східної Європи та Туреччині, що залишається ключовим експортером черешні в регіоні. Весняні заморозки у квітні 2025 року значно пошкодили сади майже у всіх країнах-учасницях ринку, що зумовить істотний дефіцит та зростання цін на ці фрукти.
Про це розповідає AgroWeek
Скорочення площ і втрати врожаю у провідних країнах
«Ще один фактор, який потрібно враховувати при оцінці перспектив цін черешні та вишні у 2025 році – це скорочення площ, що триває під цими культурами в країнах Євросоюзу. Оскільки ризики вирощування черешні постійно зростають, через часті втрати врожаю від заморозків, старі плантації поступово викорчовуються і не замінюються новими», – каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту ФАО.
Збитки від заморозків, за попередніми оцінками, є масштабними, хоча рівень втрат у різних країнах та навіть окремих регіонах був різним:
- Україна: Третя хвиля весняних заморозків наприкінці квітня 2025 року призвела до втрати 45-55% врожаю черешні, особливо в південних областях. У центральних регіонах втрати ще більші, хоча площі під черешнею там менші. Вишня постраждала на 35-50%, причому найбільше в північних регіонах. Основна частина вишні використовується для заморожування та експорту, що зумовить суттєве подорожчання на фоні очікуваного зростання цін на малину. Україна, яка після окупації традиційних регіонів вирощування стала імпортером черешні, цього року очікує на ще вищі ціни на ці фрукти.
- Польща: Весняні заморозки у квітні-травні 2025 року спричинили втрату до 80% врожаю в окремих регіонах. В середньому по країні втрати вишні складають 50-55%, втрати черешні ще більші. Польща не є великим експортером свіжої черешні, але зростає частка експорту замороженого продукту.
- Туреччина: З 10 по 12 квітня 2025 року в окремих регіонах (Саліхлі, Іспарта, Афьонкарахісар) температура опускалася до -15°C, що призвело до зниження врожайності черешні на 50-70%. Місцеві експерти прогнозують зростання цін на свіжу черешню у середньому на 75%, що безпосередньо вплине на ціни в Україні та інших країнах регіону.
- росія: Втрати врожаю черешні та вишні складають не менше 40-50%, очікується подвоєння цін на свіжу черешню.
- Угорщина: Близько 90% фруктових господарств постраждали від заморозків у квітні й травні 2025 року. Врожай черешні та інших кісточкових культур скоротився на 80-90%, зокрема на сході країни. Місцеві переробники вже шукають постачальників замороженої вишні в Центральній Азії, зокрема в Узбекистані.
- Румунія: Нічні морози з 6 по 11 квітня 2025 року знизили врожай вишні та черешні на 70-80%, особливо в Димбовиці, Брашові та Вилчі. Країна активно розглядає імпорт черешні, навіть під час власного сезону збору.
- Молдова: За словами керівника проекту з виробництва заморожених фруктів «Тіферет» Юлії Тимошенко, перша та друга хвилі заморозків завдали основної шкоди. Втрати становлять 30-40%, хоча в окремих регіонах було втрачено до 100% урожаю. Найбільше постраждала північна частина, зокрема Сорока.
Чи зможе Узбекистан стати альтернативою для регіону
Поява черешні з Узбекистану на ринках Східної Європи очікується, але обсяги будуть мінімальними. Причинами залишаються:
- Складна та довга логістика через воєнну агресію рф проти України.
- Високі ціни на черешню в росії, куди експорт буде простішим та вигіднішим.
- Несумісність сезонів: пік попиту у Східній Європі збігається з завершенням сезону в Узбекистані.
Підсумовуючи, у 2025 році споживачам доведеться змиритися з різким скороченням пропозиції черешні та вишні та суттєвим зростанням цін. Для багатьох ці фрукти стануть недоступною розкішшю.