У центральному Лісостепу України у травні 2025 року спостерігалися виняткові погодні явища, зокрема рекордна кількість опадів. За інформацією Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН, протягом місяця в середньому випало 170 мм опадів, що майже втричі перевищує багаторічну травневу норму, яка становить 59 мм. Водночас загальна кількість опадів за п’ять місяців року близька до середньої багаторічної норми.
Про це розповідає AgroWeek
Вплив надмірних опадів і дефіциту тепла на врожайність
Значні опади суттєво збільшили запаси продуктивної вологи в ґрунті. Так, у метровому шарі під озимою пшеницею на більшості території області вологість відповідає потребам рослин, які на V-VIII етапах органогенезу в Лісостепу Правобережному становлять 130-135 мм. Водночас через надлишок води спостерігається її проникнення у глибші, сухіші шари ґрунту. Якщо у червні не буде достатньої кількості опадів, це може призвести до дефіциту вологи для рослин. Для порівняння, на кінець квітня запаси продуктивної вологи у півтораметровому шарі ґрунту становили лише 70% від багаторічної норми.
Травень також відзначився нетиповим для цього періоду дефіцитом тепла: середньодобова температура склала 12,2°C, тоді як середня багаторічна норма — 15,1°C. Такий температурний режим є нижчим за біологічний оптимум для пізніх ярих теплолюбних культур, таких як соя, кукурудза, круп’яні культури та соняшник. Через це сповільнився стартовий ріст і розвиток, а також затрималась поява сходів сої; гібриди кукурудзи з високим ФАО (понад 300) недоотримали необхідне травневе тепло.
Проблеми з доглядом за посівами і рекомендації аграріям
Хоча погодні умови в цілому сприяли гідротермічному режиму для озимих колосових культур, часті дощі ускладнили дотримання технологій догляду за посівами, особливо їх захисту від хвороб, для розвитку яких склались сприятливі умови. Крім того, опади призвели до утруднення контролю бур’янів, зокрема у посівах кукурудзи та інших пізніх ярих культур.
Надмірна кількість опадів на фоні дефіциту легкогідролізованого азоту спричинила додаткові його втрати через вимивання з орного шару ґрунту, особливо на схилах. У південних районах області, зокрема у Могилів-Подільському, зливи викликали змив поверхні ґрунту разом із посівами, а в низинах — підтоплення та ущільнення ґрунту. Через витіснення повітря надлишковою вологою значно уповільнилися аеробні процеси, важливі для формування бульбочок на коренях бобових культур.
“З настанням погоди актуальним буде рихлення просапних культур, підживлення колосових та інших азотними добривами, також терміновий захист від хвороб та бур’янів, передбачений технологією”.
Варто зазначити, що через весняне похолодання та приморозки найбільших пошкоджень зазнав озимий ріпак.