Е-гіповітаміноз — це захворювання, яке виникає у птахів при недостатньому надходженні вітаміну Е (токоферолу) до організму. Найчастіше ця проблема виявляється у молодняку птиці віком від 10 до 15 днів, коли їх організм особливо чутливий до дефіциту поживних речовин.
Про це розповідає AgroWeek
Основні симптоми та ускладнення дефіциту вітаміну Е
Головними ускладненнями, що виникають при нестачі вітаміну Е, є енцефаломаляція (розм’якшення мозку), міодистрофія та ексудативний діатез. Зокрема, у курчат віком від двох до шести тижнів, при дефіциті токоферолу і одночасному надлишку жирів у раціоні, часто спостерігається розвиток енцефаломаляції. Для цієї патології характерні розлади нервової системи і зниження життєздатності.
Дефіцит токоферолу також викликає м’язову дистрофію з некрозом м’язових волокон. Ексудативний діатез проявляється набряками й крововиливами у підшкірну клітковину, що відбувається через підвищену проникність судинної стінки.
Норми вмісту вітаміну Е та потреби дорослої птиці
Для стабільного розвитку птиці важливим є контроль рівня вітаміну Е у кормі та біологічних рідинах. У здорових курей-несучок вміст вітаміну Е у сироватці крові повинен становити від 0,9 до 1 мг на 100 мл, у печінці — від 10 до 16 мкг на грам, а в жовтках інкубаційних яєць — між 70 та 200 мкг на грам.
Дорослі кури-несучки потребують 10-30 мг токоферолу на кожен кілограм комбікорму.
Дотримання оптимальних норм вмісту вітаміну Е у раціоні та моніторинг стану птиці дають змогу запобігти розвитку серйозних захворювань і забезпечити здоровий розвиток поголів’я.