У період з 5 по 14 травня на території Львівської області фіксувалося суттєве зниження температур, зокрема нічних показників нижче 5 °С, що призвело до уповільнення росту та розвитку польових культур. Озимі та ярі зернові культури залишилися у тих самих фазах розвитку, що й раніше, або продемонстрували мінімальні зміни.
Про це розповідає AgroWeek
«Низькі температури негативно впливають на колосіння та цвітіння жита, що може призвести до зменшення кількості колосків, погіршення їхньої якості та, як наслідок, зниження врожаю».
Вплив температурних коливань на зернові та соєві культури
За даними Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН, природні процеси росту стебла і листків озимої пшениці мають проходити при середньодобовій температурі 13–15 °С. Пониження температури створює ризики для колосіння та цвітіння жита, що може спричинити зниження врожайності та погіршення якості зерна. Додатково, затяжні дощі у період цвітіння провокують розвиток череззерниці в колосі. Оптимальні температури для цвітіння і формування колосу як для пшениці, так і жита озимого становлять 15–22 °С.
Ярий ячмінь утворює генеративні органи при мінімальній температурі 10–12 °С, а для швидкого розвитку кореневої системи, кущіння та формування колосу бажані помірні температури у межах 12–20 °С. Оптимум для росту та розвитку вегетуючих рослин — 18 °С.
Стан посівів сої та рекомендації аграріям
Для проростання насіння сої мінімальна температура ґрунту має становити 7–8 °С, достатня — 12–14 °С, а оптимальна — 15–20 °С. Сходи сої витримують короткочасні заморозки до мінус 2–3 °С. За даними спостережень станом на 14 травня, температура ґрунту на полі з соєю коливалася від 10,2 °С на глибині 3 см до 8,3 °С на глибині 10 см.
Зниження нічних температур до 1–3 °С у зоні діяльності інституту не спричинило істотних негативних наслідків для зернових культур, однак рослини перебувають у стані холодового стресу. Тому аграріям рекомендується обережно планувати проведення гербіцидних і фунгіцидних обробок. Для покращення стану рослин варто через 2–3 доби після стабілізації температури внести антистресанти, дати 3–4 доби на відновлення, а потім приступати до застосування засобів захисту.
Також аграрії мають враховувати, що дефіцит вологи може стати причиною перерозподілу площ під соняшник і сою.