Озимі культури: повільна вегетація та аномально тепла погода

На озимих культурах фіксують незначні ростові процеси та повільну вегетацію

У першій декаді лютого в Україні спостерігалася аномально тепла погода, що нехарактерна для цього періоду року. Лише в останні дні температура повітря дещо знизилася, що вплинуло на стан озимих культур.

Про це розповідає AgroWeek

На більшій частині території країни у деякі дні відбувалися опади у вигляді дощу та мокрого снігу. За даними Аналітичної довідки про агрометеорологічні умови та стан посівів сільськогосподарських культур, опублікованій на сайті Мінагрополітики, середня температура повітря коливалася від 3°С морозу до 8°С тепла, що перевищує норму на 1,0-12,3°С. У найтепліші дні температура досягала 8,0-13,5°С, а вночі знижувалася до 0,9-8,0°С морозу. Ґрунт залишався талим, а його температура на глибині 5 см становила 2,8°С.

Спостереження за станом озимих культур

Фахівці зазначають, що «внаслідок теплої погоди рослини озимих культур знаходяться переважно у стані неглибокого зимового спокою. В окремі дні, коли денні температури повітря перевищували +5°С, відмічаються незначні ростові процеси у рослин та їхня повільна вегетація, в окремих регіонах зафіксовано зміни у фазовому стані рослин».

За інформацією ННЦ «Інститут землеробства НААН», рослини озимих зернових залишаються у стані неглибокого зимового спокою, в який вони перейшли на початку лютого. Перед цим у рослинах пшениці та жита було помічено появу нових вузлових корінців довжиною 10-35 мм, а також збільшення конусів наростання та вегетативної маси. Такий стан озимих зернових культур свідчить про можливе відновлення весняної вегетації, проте у разі повернення зимових умов з різким зниженням температури нижче 10°С, особливо при відсутності снігового покриву, це може викликати занепокоєння.

Температура ґрунту та ризики для рослин

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур у третій декаді січня знижувалася до 0-1°С морозу, що значно перевищує критичні межі вимерзання навіть для слаборозвинених рослин. Це свідчить про те, що наразі ризики для озимих культур є контрольованими, але ситуація потребує уважного моніторингу.