На Харківщині фіксують перші ознаки ґрунтової посухи через спеку та відсутність дощів

На Харківщині почали формуватися ознаки ґрунтової посухи

У Харківській області спостерігається формування ґрунтової посухи, що пов’язано з аномальною спекою, відсутністю опадів і низькою вологістю повітря наприкінці травня. Як наслідок, на території регіону виникли суховії, які негативно позначилися на розвитку пізніх сільськогосподарських культур.

Про це розповідає AgroWeek

Кліматичні зміни та стан ґрунту

За даними спостережень, 21-22 травня по всій області середньодобова температура повітря перевищила позначку +15°C, що стало початком метеорологічного літа у строки, близькі до середніх багаторічних показників. Протягом більшої частини місяця погодні умови були задовільними для вегетації основних сільськогосподарських культур. Водночас наприкінці травня ситуація погіршилася: через відсутність ефективних опадів, підвищену температуру та низьку вологість повітря зросла інтенсивність суховіїв.

Ці явища призвели до ущільнення та висихання верхніх шарів ґрунту, що ускладнює зростання пізніх культур. У центральних і південно-західних районах області вже формуються ознаки ґрунтової посухи. Водночас у південних та південно-західних регіонах, де наприкінці місяця пройшли дощі, вологозапаси частково відновилися.

Зміни у структурі посівів та агрокліматі

У третій декаді травня озимі культури почали колоситися та цвісти раніше звичайного терміну. Ячмінь перебував у фазі росту стебла й формування колосу, а горох — у фазі утворення суцвіть, місцями вже цвів. Посіви гречки тривали, на ранніх ділянках з’явилися сходи.

Фахівці відзначають, що кліматичні зміни впливають на вибір культур для вирощування. Останнім часом у Харківській області все частіше вирощують теплолюбні культури, такі як соняшник і кукурудза. Традиційними вже стали і садові культури, зокрема волоський горіх та виноград, які ще 25 років тому були рідкістю в регіоні.

«Якщо раніше в північній частині області можна було вирощувати пшеницю, картоплю, буряки, то зараз на полях усе частіше (й не тільки через те, що це економічно вигідно) більш теплолюбні культури – соняшник, кукурудза. Тобто культури садові в нас спокійно вирощуються. Збирають виноград. Волоський горіх став традиційною культурою, він є майже в усіх дворах, а 25 років тому це була рідкість, тому що вони не визрівали. Таким чином може змінюватись господарська діяльність на користь більш теплолюбних культур», – ідеться в повідомленні.

Зазначимо, що в центральному Лісостепу у травні випала майже потрійна місячна норма опадів, що контрастує з ситуацією в Харківській області.